Пам’ятник святителя Луки Кримського спорудять у Золотоноші

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 [1 Голос]

На подвір’ї храму на честь святителя Луки Кримського у Золотоноші планується спорудження пам’ятника святого Луки.

На даний час над проектом трудиться відомий Черкаський художник і скульптор, доцент кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького – Іван Васильович Фізер.

Храм на честь святителя Луки Кримського у Золотоноші споруджено нещодавно. Освячення храму у листопаді 2017-го року звершив митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан у співслужінні настоятеля парафії протоієрея Олесандра Косенка та духовенства Черкаської єпархії.

Життя святого Луки Кримського було тісно пов’язане із Золотоношею. Детальніше про це розповідає член Національної спілки краєзнавців України Віталій Побиванець:

 

"ЗОЛОТОНІСЬКИЙ ПЕРІОД ЖИТТЯ СВЯТИТЕЛЯ ЛУКИ

( В.Ф. ВОЙНО-ЯСЕНЕЦЬКОГО)

 

Профессор медицини Валентин Феліксович Войно-Ясенецький став легендою ХХ століття, поєднавши у своїй іпостасі високу вченість легендарного хірурга і глибоку віру православного архієрея. В його особистості ми бачимо багато незвичайного. Професор медичного інституту й … архієпископ; один з небагатьох, чиє бронзове погруддя було встановлено в галереї видатних хірургів Радянського Союзу в Москві та … видатний церковний діяч, занесений до списків вищого духовенства православної церкви; автор «Нарисів гнійної хірургії», удостоєних першої післявоєнної Державної премії СРСР ім. Сталіна 1946 року, яку зараз же перерахував на потреби сиріт і… релігійного трактату «Дух, душа й тіло»; політичний в’язень, який майже 11 років провів у тюрмах і засланнях за сфабрикованими НКВСівцями справами і… унікальний хірург, який у 60-літньому віці по 18 годин на добу оперував поранених на фронті, а відтак отримав медаль «За звитяжну працю в роки Великої вітчизняної війни»; дослідник, який здійснив справжній прорив у медицині, відмінний знавець анатомії людини і…священнослужитель, який вірив, що у серці знаходиться душа. Ці полярні якості характеризують одну людину. Про себе він писав: «не пробуйте розділити хірурга і єпископа. Образ, розділений надвоє, обов’язково виявиться не правильним».

У 1996 році Священний синод Української православної церкви причислив архієпископа Луку до лику Святих. Того ж року його останки перенесені до Свято-Троїцького кафедрального собору у Сімферополі.

 

Біографія святителя Луки пов’язана і з нашим краєм. Після закінчення Київського університету молодий лікар Войно-Ясенецький мусив у складі спеціального медичного загону виїхати на Далекий Схід, де йшла російсько-японська війна. Одружившись, Войно-Ясенецький працював лікарем у Симбірській і Курській губерніях. Нарешті доля заносить його на територію нинішньої Черкаської області. Таким чином, один із перших щаблів своєї лікарської кар’єри святитель пройшов саме на Черкащині.

У Золотоношу сім’я перебралася до родичів Ганни Василівни, дружини Валентина Феліксовича.

У виданні «Додаток до звіту Золотоніської повітової Земської управи за 1908 рік у розділі «Рух медичного персоналу» є буквально такі рядки: «За Деньгівською ділянкою. Лікар фон Крузе звільнений зі служби з 21 червня 1908 року, а його місце посів лікар Ясенецький-Войно».

Золотоніський період життя земського лікаря В.Ф.Войно-Ясенецького був невеликим за часом (травень-вересень 1908 р.), але насиченим подіями, які визначили його діяльність на багато років уперед. Приміром , у травні - червні цього року в містечку Золотоноша він дійшов висновку про роботу над дисертацією, яку мав намір присвятити одному з перспективних видів місцевого знеболювання. Тут почалося його листування з видатним професором П.І.Дьяконовим , який завідував кафедрою і клінікою госпітальної хірургії на медичному факультеті московського університету. Вона виявилася результативною: московський професор дав згоду на прикомандирування земського лікаря до клініки госпітальної хірургії в 1908/ 09 навчальному році для роботи над дисертаційним дослідженням. До того ж у Золотоноші народилася його дочка Олена (16 вересня 1908 року) .

Історія переїзду земського лікаря в українське місто Золотоношу почалася в Курській губернії, де В.Ф.Войно-Ясенецький працював у дільничній земській лікарні у селі Верхній Любаж Фатежского повіту. На початку 1908 року його хірургічні заслуги на сільському терені отримали гідну винагороду : він був переведений в земську лікарню повітового міста Фатеж і призначений завідувачем хірургічним відділенням . Здавалося, стала збуватися давня мрія Ясенецького-Войно про роботу хірургом. Але тут на шляху лікаря став якийсь «справник» , що побажав , щоб до нього додому терміново приїхав новий завідувач хірургічним відділенням. Але Войно-Ясенецький чинив опір проти зверхності місцевого начальства і відмовився відвідати поліцейського начальника . За це він постановою земської управи був звільнений зі служби. На захист лікаря стало бідне населення Фатежа . Натовпом бідняків в один з недільних травневих днів було розгромлено будівлю управи. Земському хірургу не залишалося іншого вибору, як терміново покинути курський Фатеж , щоб уникнути нового обвинувачення , на цей раз в підбурюванні народного бунту .

Золотоноша стала притулком сім'ї Войно-Ясенецького тому , що Ганна Василівна Ланська (дружина хірурга ) була родом з цих місць. У цей час в сім'ї очікувалося народження другої дитини, тому молода сім'я сподівалася на допомогу родичів . Важливе значення мало й пряме залізничне сполучення між Курською губернією і Золотоношею . У Деньгах Валентин Войно-Ясенецький пропрацював усього три місяці. Але старожили надовго запам’ятали молодого лікаря, який вирізнявся винятковою компетентністю, чуйністю, безкорисливістю та відданістю справі. Деньгівська дільниця опікувалася 9% населення Золотоніського повіту. На жаль, відсутня та й важко виокремити медичну статистику 3-х місяців (часу роботи В.Ф.Войно-Ясенецького) по дільниці, але цифри переконливо демонструють виразну тенденцію активізації медичної допомоги в Деньгах саме на 1908 рік. Скажімо, від січня по 15 вересня вказаного року лікарями фон-Крузе і Войно-Ясенецьким було прийнято 2500 хворих, загальне число відвідувань становило 4670, 190 відвідано на дому . Окрім цього, вакциновано 5545 дітей. І ще один цікавий факт: саме в той період на скромній Деньгівській лікарській дільниці було проведено аж 229 хірургічних операцій. Для порівняння: за 9 місяців 2013 року лікарем Деньгівської лікарської амбулаторії прийнято 1 186 хворих, відвідано на дому 446 хворих, вакциновано 216 дітей, операції не проводились (навіть амбулаторні).

На час роботи в Деньгах Валентин Феліксович уже був досить перспективним лікарем-хірургом, тож незабаром він перебрався до Москви – працювати над докторською дисертацією про місцеву анестезію. У тому ж «Додатку до Золотоніської повітової Земської Управи» зазначено, що лікар Ясенецький-Войно звільнений відповідно до клопотання 15 вересня 1908 року».

Проте зв’язки Святителя Луки з Черкащиною не обмежуються Золотоношею і Золотоніським районом. Два брати Валентина Феліксовича – старший Володимир і молодший Павло – ще до революції оселилися в Черкасах, де працювали на юридичний ниві. Наприкінці 1910-х років до синів у Черкаси перебралися жити батьки – Фелікс Станіславович і Марія Дмитрівна Войно-Ясенецькі. Тут вони померли і поховані на інтернаціональному кладовищі. Бував у Черкасах і сам Святитель Лука у 1926 році, коли його ненадовго випустили із заслання."

joomlamodniyportal.ru

Книги

books228577dtg3 middle

НОТИ

Аудіо

audio

Відео