Богослужіння у п’ятницю першої седмиці Великого посту

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 0.00 [0 Голоса (ів)]

У п’ятницю першої седмиці Великого посту, 6 березня 2020 року, митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан звершив Літургію Ранішеосвячених Дарів у Свято-Троїцькому кафедральному соборі міста Черкаси.

Архіпастирю співслужило духовенство кафедрального собору.

Наприкінці літургії священнослужителі звершли читання молебного канону святому великомученику Феодору Тирону, а також архіпастир благословив коливо.

Ввечері цього ж дня у Троїцькому соборі звершувалась Пасія з читанням страсного Євангелія від Матфея, 26 і 27 глави

Святий Феодор Тирон

Святий Феодор Тирон жив за часів імператора Максиміліана, який вирізнявся особливою жорстокістю. У ту пору воїни імператора були зобов’язані приносити жертви римським богам. Імператор також бажав, щоб і його вшановували, як бога. Феодор відмовився це зробити та відкрито визнав себе християнином. За це він був підданий жорстоким тортурам, проте не відрікся від віри.

За таку стійкість, святого, зрештою, було спалено на вогнищі. Тіло мученика, яке залишилося непошкоджене вогнем, благочестива християнка Євсевія поховала в своєму будинку. Згодом мощі Феодора було перенесено до Константинополя.

З 361 по 363 роки імператором був Юліан Відступник, який прагнув відновити язичництво. Одного року, в першу седмицю Великого посту, він наказав таємно окропити ідоложертовною кров’ю усі продукти на ринках Константинополя. Такий вчинок правителя був виявом жорстокого глузуванням над християнською вірою. Через це святий Феодор з’явився уві сні місцевому архієпископу Євдоксію і повелів, щоб християни не купувати окроплену ідоложертовною кров’ю їжу, а замість неї споживали варену пшеницю з медом – коливо.

Згадуючи цю чудесну подію Церква встановила звершувати святкування на честь святого великомученика Феодора Тирона в суботу першого тижня Великого посту. У навечір’я суботи (у п’ятницю), на Божественній літургії Ранішеосвячених Дарів після заамвонної молитви читається канон святому великомученику Феодору, після якого коливо благословляється і роздається віруючим.

Чин Пасії

Чин Пасії є особливо зворушливою великопосною службою, укладачем якої є святитель Петро Могила, митрополит Київський.

Як і будь-яка постова служба (окрім субот і неділь) Пасія звершується при вимкненому освітленні у храмі, лише при світлі свічок, і основну її частину складає читання Євангелія (читається дві глави), що розповідає про останні події земного життя Спасителя до Його хресної смерті включно.

Передбачено звершувати 4 Пасії протягом усього посту за числом страсних Євангелій (від чотирьох євангелистів — святих апостолів Матфея, Марка, Луки та Іоана Богослова). Це особлива постова служба, яка яскраво розкриває вірним суть посту, відповідає на питання чому та для чого ми постимось, заради чого вдаємось до обмежень — постимось і складаємо жертву Богові, бо Його Жертва заради нас була значно більшою — Він Сина Свого Єдинородного віддав на смерть, обмежуємось і відмовляємось від багатьох речей у часі посту, бо Син Божий Всемогутній обмежив Себе заради нашого спасіння, віддавши усе, включаючи власне життя.

joomlamodniyportal.ru

Книги

books228577dtg3 middle

НОТИ

Аудіо

audio

Відео