Помилка
  • JFolder::files: Шлях не є текою. Шлях: /home/pravc164/public_html/images/krut
Повідомлення
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the foldThere was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/krut

Заупокійна молитва за Героїв Крут

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 0.00 [0 Голоса (ів)]

1 травня у селі Старосілля Городищенського району відбулася заупокійна молитва за юнаків, які загинули в бою під Крутами.

На стрінках черкаської газети «Дзвін» від 30 січня 2013 року у статті “Жителі Старосілля сто років берегли таємницю про трьох Героїв Крут” авторства Тетяни Воронцової йшлося про наступне:

     «Майже сто років у селі Старосілля Городищенського району на місцевому цвинтарі місцеві жителі тишком-нишком доглядали за трьома могилами загиблих під Крутами студентів. Великі дерев’яні хрести на зарослих барвінком горбиках так і називали «Крутянськими», однак говорити про небіжчиків уголос боялись. Проте, попри страх перед радянською репресивною машиною, історія поховання трьох українських патріотів міцно закоренилась у сільській пам’яті.

 

«Мені доручила доглядати за могилками старенька сусідка Людмила Старіченко. Сказала: як мене не стане, то доглянь, бо до них ніхто не прийде», – згадує 75-річна старосільчанка Людмила Удовик.

Стара жінка переказала наступниці і те, що так само колись почула від своєї матері, яка свого часу також доглядала за цими могилами.

«Кажуть, що одразу після бою під Крутами через греблю до села підводою заїхав чоловік. Він віз трьох молодих парубків, вкритих смертельними ранами. Серед цих хлопців був і його син. А прямував цей жалобний обоз кудись на лівий берег Дніпра. Одначе у Старосіллі чоловік побачив, що всі троє юнаків померли, тому вирішив їх тут же і поховати. Одна жінка із крайньої хати перевдягла їх, викопали три могили і витесали три хрести. Так і залишились ті козаки просто Крутянами, без імен і прізвищ», – розповіла Людмила Карпівна.

Уже за незалежної України могилки освятили і відправили по героях панахиду, однак імена їхні досі залишаються невідомими. Зараз на цвинтарі зберігся лише один старезний похилених хрест. Решта погнили від часу, і їх прибрали. Однак сумніву, що на старосільському кладовищі знайшли вічний спочинок саме трійко із трьох сотень відважних гімназистів, які заступили дорогу цілій армії Михайла Муравйова 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути за 130 кілометрів на північний схід від Києва , – ні в кого немає.»

 

1 травня 2013 р. Панахиду за Героїв Крут звершили священослужителі УПЦ КП, УАПЦ та УГКЦ. Очолив молитву митрополит Іоанн. В цей день було освячено нові меморіальні Хрести, які жителі Старосілля встановили цьогоріч на могилах юних Героїв.

 

{gallery}krut{/gallery}

Книги

books228577dtg3 middle

НОТИ

Аудіо

audio

Відео