Не судіть і не судимі будете

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 4.83 [3 Голоса (ів)]

З повчань преподобного авви Дорофія

Ніщо настільки не гнівить Бога, ніщо так не оголяє людину і не приводить в залишення (від Бога), як лихослів'я, або засудження, або приниження ближнього. Чому ми не засуджуємо краще самих себе і наші гріхи, які ми достовірно знаємо і за які повинні будемо дати відповідь перед Богом? Навіщо захоплюємо (собі) Суд Божий?

 

Чого хочемо від Його творіння? Чи не повинні ми трепетати, чуючи, що сталося з великим одним старцем, який, дізнавшись про одного брата, який впав в розпусту, сказав: "О, погано він зробив"! - Тоді святий Ангел приніс до нього душу того, що згрішив і сказав йому: "Подивися, той, кого ти засудив, помер; куди ж накажеш помістити його: в Царство чи в муку?»

 

 

- Чи є щось страшніше за цей тягар? Бо що ж інше означають слова Ангела до старця, як не це: позаяк ти суддя праведних і грішних, то скажи, що накажеш про смиренну душу цю? Ти помилуєш її чи віддаш на муку? Святий старець, вражений цим, решту свого життя провів в стогонах, сльозах і у безмірних працях, молячись Богові, щоб Він пробачив йому той гріх, - і (усе) це вже після того, як він, впавши на обличчя своє до ніг святого Ангела, отримав прощення. Бо сказане Ангелом: "Ось Бог показав тобі, який тяжкий гріх - засудження, щоб ти більше не впав в нього", - вже означало прощення; проте душа старця до самої смерті його не хотіла більше утішитися і перестати плакати.

Отже, чого хочемо і ми від нашого ближнього? Чого хочемо від чужого тягаря? Є у нас про що піклуватися, браття! Нехай кожен слухає себе і свої гріхи. Одному Богові належить (влада) виправдовувати і засуджувати, оскільки Він знає і душевний стан кожного, і силу, і стиль виховання, і талант, і статуру, і здібності; і згідно з цим судить кожного, як Він Сам Один знає. Дійсно, трапляється, що брат грішить через простоту, але має одну добру справу, яка угодна Богові більше за усе твоє життя, - а ти судиш і засуджуєш його, і обтяжуєш душу свою. Якщо ж і сталося так, що він спіткнувся, звідки ти знаєш, скільки духовних трудів він поніс, перш ніж згрішив. Бог бачить працю його і скорботу, які він, як я сказав, поніс, перш ніж згрішив, і милує його. А ти знаєш тільки цей (гріх); і тоді як Бог милує його, ти засуджуєш його і губиш душу свою.

Чому ти знаєш, скільки сліз він пролив про це перед Богом? Ти бачив гріх його, а покаяння його не бачив. - Іноді ж ми не лише засуджуємо, але і зневажаємо ближнього. Приниження є те, коли людина не лише засуджує іншого, але і зневажає його, тобто гребує ближнім і відвертається від нього, як від деякої мерзенності: це гірше засудження і набагато шкідливіше. Ті, які хочуть врятуватися не звертають уваги на недоліки ближніх, але завжди дивляться на свої власні і досягають успіху.

Таким був той, який, бачачи, що брат його згрішив, зітхнув і сказав: "Горе мені! як він згрішив сьогодні, так згрішу і я завтра". Сказавши: "Так і я завтра", - він вселив собі страх і піклування про те, що і він незабаром може згрішити, і так уникнув засудження ближнього.

Притому не задовольнився цим, але і сам кинувся під ноги його, сказавши: "І він (принаймні) покається в гріху своєму, а я не покаюся, як повинно, не досягну покаяння, не в силах буду покаятися". Бачиш просвіту божественної душі? Ми ж, окаянні, без розбору засуджуємо, гребуємо, зневажаємо, якщо що-небудь бачимо або почуємо, або тільки підозрюємо; і що ще гірше, - ми не зупиняємося на своїй власній шкоді, але, зустрічаючи іншого брата, негайно говоримо йому: то і то сталося, і шкодимо йому, вносячи і в його серце гріх.

І не боїмося ми того, хто сказав: горе тому, хто напоює ближнього свого розбещенням мутним (Авв. 2; 15), але здійснюємо бісівську справу і не дбаємо про це. Бо що інше робити бісові, як не бентежити і не шкодити?

А ми виявляємося помічниками бісів на погибель свою і ближнього, бо хто шкодить душі, той сприяє і допомагає демонам, а хто приносить їй користь, той допомагає святим Ангелам. Від чого ж ми впадаємо в це, як не від того, що немає в нас любові? Бо якби ми мали любов, то із співчуттям і переживанням дивилися б на недоліки ближнього, як сказано: любов покриває безліч гріхів (1 Пет. 4; 8). Любов не мислить зла; усе покриває (1 Кор. 13; 5).