Святий Іоан Хреститель – Пророк, Предтеча, Мученик

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 4.25 [2 Голоса (ів)]

s0966060

      7 липня Свята Православна Церква урочисто святкує Різдво Іоана Хрестителя, про якого сказав Господь наш Ісус Христос, що «з народжених жінками, немає жодного пророка, більшого за Іоана Хрестителя» (Лк. 7, 28). Ще в Старому Завіті Бог через пророка Малахію сповістив, що перед пришестям у світ Спасителя з'явиться Предтеча, тобто, Попередник Месії: «Ось, Я пошлю до вас Іллю пророка перед настанням дня Господнього, великого і страшного. І він наверне серця батьків до дітей і серця дітей до батьків їхніх, щоб Я, прийшовши, не вразив землю прокляттям» (Мал. 4, 5-6). За пророцтвом Малахії пришестю Спасителя повинна була передувати (або супроводжувати) поява пророка Іллі, який повинен був помазати Месію і засвідчити його месіанство перед єврейським народом. Християнська традиція, вважаючи, що Ілля і Єнох повернуться на землю перед другим пришестям Христовим (Одкр. 11, 3-12), в цілому передає функції Іллі під час земного життя Христа (першого пришестя) саме Іоану Хрестителю. У пророцтві Малахії Предтеча Господній Іоан порівнюється із старозавітнім пророком, тому що за духом та силою він буде як Ілля і з такою ж ревністю як і він звіщатиме своїм сучасникам волю Господню (Лк. 1, 17). Образ Іоана Хрестителя як аскета-пустельника, пророка і викривача пороків ізраїльського народу, був настільки схожий з уявленнями про Іллю, що Іоану доводилося навіть спеціально заперечувати свою тотожність з ним (Ін. 1, 21). Сам Христос після страти Іоана прямо назвав його Пророком і Предтечею: у відповідь на питання про те, чи Ілля вже прийшов, Він сказав, що «Ілля прийшов, і вчинили йому, як хотіли, як написано про нього» (Мк. 9:13). На запитання учнів про прихід Іллі Ісус відповів, що «Ілля вже прийшов, і його не впізнали, і зробили з ним, як хотіли… Тоді ученики зрозуміли, що Він говорив їм про Іоана Хрестителя» (Мф. 17, 12-13). Також Господь засвідчив перед людьми, що Іоан «більш як пророк» (Мф. 11, 9) і він той, про кого говорив пророк Малахія (Мф. 11, 10).

Пророче служіння Іоана Хрестителя полягало в тому, що він мав звістити людям про те, що наближається прихід Спасителя і кожна людина повинна приготуватися до цієї довгожданної та очікуваної події покаянням та хрещенням. Пророк Іоан звіщав народу волю Божу, закликав до внутрішньої переміни душі, до виправлення життя і діл милосердя. Проте, найголовнішим призначенням Іоана як Пророка, було вказати людям на Христа і засвідчити перед народом Його месіаньке достоїнство.

Чому Іоан називається Предтечею Господнім? Хіба тільки тому що він явився світові за кілька місяців до явлення Спасителя? Ні, Іоан називається Предтечею бо своєю проповіддю і ділами він готував людей до зустрічі з Христом. Предтеча мав виконати важливу місію – підготувати людей до пришестя і прийняття обіцяного Спасителя. Вся його проповідь – це заклик людей до покаяння. Лише тоді народ ізраїльський зможе прийняти Месію, якщо очистить свою душу покаянням. Гріх потьмарює духовні очі людини і вона не зможе повірити в обіцяного Спасителя, якщо не розкається у своїх беззаконнях. Явлення Предтечі було також знаменням Божим, що час пришестя Христового настав.

Предтеча Господній Іоан був сином священика Захарії, з роду Аарона і праведної Єлизавети з роду царя Давида. Його благочестиві батьки жили біля Хеврона (у Нагірній країні), на південь від Єрусалиму. Іоан Хреститель був родичем Господа Ісуса Христа (по материнській лінії) і народився на шість місяців раніше від Нього. Як оповідає Євангеліст Лука, архангел Гавриїл, з'явившись його батьку Захарії в єрусалимському храмі, сповістив про народження у нього сина. Захарія з радощів не повірив архангелу, вказуючи на те, що і він і його дружина вже похилого віку. Тоді Гавриїл сказав Захарії, що він буде німий, до того дня, коли збудеться це. Коли Єлизавета дізналася про велику милість Божу до неї, то п'ять місяців приховувала свою вагітність, дякуючи Богу, що зняв з неї ганьбу перед людьми (Лк. 1, 5-25).

І ось у праведного подружжя, до похилої старості позбавленого втіхи мати дітей, нарешті народжується син, якого вони випросили у молитвах. На восьмий день, згідно з юдейським законом йому дали ім'я Іоан, як і провістив архангел, після чого у Захарії відкрились вуста і він почав говорити, благословляючи Бога та пророкуючи про скоре пришестя Месії і що Іоан буде Його Предтечею та готуватиме народ до прийняття Спасителя (Лк. 1, 57-80).

Промислом Божим Іоан уникнув смерті серед тисяч вбитих з наказу Ірода немовлят у Вифлеємі і його околицях. Єлизавета переховувала свого сина в горах у пустелі. Розшукуючи Іоана, воїни за повелінням Ірода вбили Захарію, за те що він не хотів видати свого сина. Через сорок днів після вбивства Захарії, померла і Єлизавета. У синаксарі на Різдво святого Іоана Предтечі говориться, що з того часу до повноліття його годував ангел і беріг його, до дня явлення ізраїльському народу.

Іоан Хреститель виріс в дикій пустелі, готуючи себе до великого служіння строгим життям – постом і молитвою. Він носив грубий одяг з верблюжого волосу підперезаний шкіряним поясом, і харчувався диким медом та акридами (вид сарани), і залишався жити в пустелі до тих пір, поки Господь не покликав його в тридцятирічному віці до проповіді єврейському народові.

Пророк Іоан прийшов у Йорданську країну і став проповідувати: «Покайтеся, наблизилось бо Царство Небесне» (Мф. 3, 2), тобто настав час пришестя Спасителя людства, Який буде закликати всіх у Своє Царство. Його проповідь відзначалася особливою силою. Він грізно викривав гріхи народу, не дивлячись на особу і її соціальне становище (Лк. 3, 7). Його слова впали, як зерно на зораний грунт й відразу знайшли широкий відгук. До Йордану сходилося багато людей з навколишніх міст і сіл. До Іоана приходили фарисеї і саддукеї, книжники і простолюдини, митарі і воїни. Гордим фарисеям, саддукеям і книжникам єрусалимським, що хвалилися своїм походженням від Авраама, Іоан говорив: «Поріддя єхиднове! Хто навчив вас тікати від грядущого гніву? Створіть же плід достойний покаяння. І не починайте говорити в собі: отця маємо Авраама. Кажу бо вам, що Бог може з каміння цього звести дітей Авраамові. Вже й сокира біля корення дерева лежить: бо всяке дерево, що не приносить доброго плоду, рубають і кидають в огонь» (Мф. 3, 7-10). Слухаючи такі слова, люди запитували Предтечу: «Що ж нам робити?». Відповідаючи, він казав їм: хто має дві одежини, хай дасть тому, хто немає, і хто має їжу, хай зробить так само (Лк. 3, 10-11). До загального подиву, Хреститель не засудив навіть ганебне ремесло збирачів імперських податків – митарів, але вимагав, щоб вони не брали понад визначене, адже вони звичайно наживалися за рахунок свого ж народу (Лк. 3, 12-13). Воїнів Предтеча не переконував кидати службу, а закликав уникати насильства, нікого не обмовляти і задовольнятися своєю платнею (Лк. 3, 14). Іоан вимагав від усіх, щоб покаяння було щирим, супроводжувалося виправленням життя і достойними плодами. Хто вірив його словам і каявся у своїх гріхах, тих Пророк хрестив у річці Йордані, тобто занурював у воду, з покладенням своєї руки на голову зануреного. Тому Іоан Предтеча називається Хрестителем. Хрещення Іоанове, було символом того, що як тіло омивається та очищається водою, так і душа людини, яка кається і увірувала у Спасителя, буде очищена Ним від усякої гріховної скверни. Своїм хрещенням Іоан підготовляв людей до хрещення Христового. Сам Хреститель признав це і сказав: «Я хрещу вас водою: але гряде Сильніший за мене, Якому я недостойний розв'язати ремінь взуття Його; Він хреститиме вас Духом Святим і Вогнем» (Лк. 3, 16). Хрещення Іоанове – в більшій мірі було лише знаменням, а хрещення Христове – істинне хрещення, яким людина очищається від гріха і стає новим творінням, усиновлюється Богом і входить в число повноправних громадян Небесного Царства.

Іоан Предтеча називається також Хрестителем Господнім, адже йому судилося волею Божою охрестити в Йордані самого Христа Спасителя. Коли Христос прийшов на Йордан з Галилеї, його пришестя не привернуло особливої уваги, адже він разом з усіма готувався прийняти хрещення від Іоана. Предтеча ніколи до цього не зустрічався з Ісусом і тому не знав Хто Він (Ін. 1, 31). Але коли Ісус підійшов до нього для хрещення, то Іоан, як пророк, відчув Його святість, безгрішність і безконечну перевагу над собою, і тому в подиві заперечив: «Мені треба хреститися від Тебе, і чи Тобі приходити до мене?» (Мф. 3, 13-14). «Так належить нам виконати всяку правду» – смиренно відповів Спаситель (Мф. 3, 15). Цими словами Господь Ісус Христос хотів сказати, що Він як родоначальник нового, відродженого Ним людства, повинен був власним прикладом показати людям необхідність всіх Божественних встановлень, у тому числі і хрещення.

Після хрещення, коли Ісус Христос виходив з води, раптом розкрилися над ним небеса, й Іоан побачив Духа Божого, Який у вигляді голуба спускався на Ісуса, а з неба почувся голос (Бога Отця): «Це є Син мій Улюблений, в Ньому моє благовоління» (Мт. 3, 16-17). Тоді Іоан Хреститель остаточно переконався, що саме Ісус є той очікуваний Месія, Спаситель світу. Іоан засвідчив перед всіма людьми месіанське достоїнство Ісуса, кажучи: «Я бачив Духа, Який сходив з неба, мов голуб і перебував на Ньому. Я не знав Його; але Той, Хто послав мене хрестити водою, сказав мені: на Кому побачиш Духа, Який сходить і перебуває на Ньому, Той хреститиме Духом Святим. І я бачив і засвідчив, що Цей є Син Божий» (Ін. 1, 32-34). Отримавши одкровення про Ісуса Христа, Іоан говорив народові про Нього: «Ось Агнець Божий, Який бере на себе гріхи світу» (Ін. 1, 29). Почувши це, двоє з учнів Іоана приєдналися до Ісуса Христа. То були апостоли Іоан Богослов і Андрій Первозванний, брат Симона Петра. Хрещенням Спасителя та свідченням народу юдейському, що Ісус – це Спаситель людства, Пророк Іоан завершив своє пророче служіння. Але і надалі він безбоязно і строго викривав пороки як простих людей, так і сильних світу цього. За це він скоро і постраждав та помер як мученик за правду Божу.

Іоан, подібно до Іллі, викриваючи пороки людей не щадив ні вельмож, ні правителів. Як безстрашний проповідник істини, Іоан не побоявся гучно викривати і нечестивого царя Ірода, за гріховний зв'язок з Іродіадою, дружиною брата, яка до того ж доводилася Іродові племінницею. Сміливі викриття Іоана не подобалися Іродові, який хотів убити його, але боявся хвилювання народу: «І хотів убити його, та побоявся народу, бо вважали його пророком» (Мф. 14, 5). Аби хоч якось закрити викриваючі вуста Іоана, Ірод ув'язнює його у темницю, в Махероні. Та ще більше ніж Ірод, ненавиділа Хрестителя – Іродіада, жорстока і владолюбна жінка, за те що він викривав її беззаконня. Вона й шукала випадку щоб погубити Пророка. І такий випадок незабаром з'явився. На дні народження Ірода під час бенкету Соломія, дочка Іродіади, своїм танцем викликала велике захоплення у Ірода і його вельмож. А Ірод у винагороду за це пообіцяв виконати будь-яке її бажання. За порадою Іродіади Соломія зажадала, аби їй принесли на блюді голову Іоана Хрестителя. Ірод, щоб не порушити слова даного при шляхетних гостях, наказав стражнику відрубати голову Предтечі, і таким чином виконав це жорстоке прохання (Мф. 14, 6-11). Дізнавшись про те, що сталося, учні Іоанові прийшовши, взяли тіло і поховали його, а потім розповіли про все Ісусу Христу (Мф. 14:12).

Так мученицьки загинув, «найбільший серед народжених жінками» (Мф. 11, 11). Але він помер так як жив – свідком правди Божої і на всі покоління залишився прикладом ревності і мужності, героїзму і боротьби за Божу істину, прикладом найвищої святості і чистоти. І Церква Христова з великою любовю ставиться до святого Іоана – Хрестителя і Пророка, Предтечі і Мученика, будуючи храми в його честь, прославляючи його в своїх богослужіннях і молитвах, з шаною відносячись до його святих мощей.

 

Протоієрей Василій Паплик, клірик Свято-Троїцького кафедрального собору м. Черкаси, кандидат богословських наук